Karadağ: ‘Hekimhan Malatya’nın Yıldızı olacak’

Hekimhan ilçesinde OYAK Gurubunun 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptığını Kolin Madenciliğinde yatırımlarını sürdürdüğünü açıklayan Hekimhan Belediye Başkanı Tuarn Karadağ “Hekimhan’a yatırım yapan herkesin yanındayız. 2024 Yılında Hekimhan 5 bin kişiye iş ve ekmek verecek” dedi.

Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, Malatya Gazeteciler Cemiyetine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. MGC Başkanı Vahap Güner, ziyaret için Başkan Karadağ'a teşekkür ederek “Hekimhan ilçemizde Maden şirketleri milyar dolarlık yatırım yapıyor, Hekimhan binlerce kişiye iş kapısı olacak. Sayın Başkanımızdan bu güzel gelişmeler hakkında bilgi vermesini istiyoruz” dedi.

“HEKİMHAN MALATYA’NIN YÜKSELEN YILDIZI”

Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ ise, Gazeteciler Cemiyeti Yönetimini kutlayarak başarılar diledi. Başkan Karadağ; "Hekimhan gerçekten Malatya'nın yükselen bir yıldızı. Hekimhan Türkiye demir cevherinin yüzde 70'ini karşılayan bir ilçe. Şimdiye kadar buradan çıkartılan madenler Sivas’ın Divriği ilçesine götürüldü, yıllarca bu devam etti ve sona gelindi.  Hekimhan'a bundan bir sene önce OYAK gurubuna bağlı ATAER madencilik karar vererek, en azından 1,5 milyar dolarlık bir yatırım ile ilçemize geldiler. Hekimhan'ımıza imzalarını attılar” diye konuştu.

100 MÜHENDİS ÇALIŞIYOR

Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, maden şirketlerine her konuda destek olduklarını da ifade ederek “100 tane mühendis Hekimhan'da çalışmalarını yapıyorlar. Haziran ayında da gölet inşaatına başlanacak. 2024 yılında da o fabrika bacasının tüteceğine ve bu fabrikada da en az 2 bin işçinin istihdam edilmesini bekliyoruz. Yatırım tamamlandığında 5 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Bu hem Hekimhan için, hem Malatya için, hem de Türkiye için önemli bir yatırım. Hekimhan bir tek Hekimhan olarak değil,  Malatyalı iş adamlarımızın, Hekimhanlı iş adamlarımızın Hekimhan'a yatırım yapmaları gerektiğini söyledik. Otel lazım, lojmanlar lazım, konut lazım, sanayi lazım, hepsi de lazım diye söylüyoruz. Sizin aracılığınızla da söylüyorum, kesinlikle Hekimhan'ımızı 3-5 sene sonra hem Hekimhan'a hem de Malatya'ya çok güzel maden yatırımlarının geleceğini bekliyoruz. Bütün maden şirketleri kesinlikle kim olursa olsun yeraltından, yer üstünden çıkartılmasının hep yanında olacağız. Ayrıca Kolin diye bir firma var 49 yıllığına maden çıkartacak anlaşması var. O madende yine OYAK gurubuna bağlı. 3-5 bin kişiye istihdam sağlanacak. Yani Hekimhan'ın yer altı zenginliğini biz hep birlikte, ayrım yapmadan Kaymakamlıkla, STK'larla, partilerle bir olduk, Hekimhan için her şeyi yapmaya hazırız" ifadelerine yer verdi.

 "ALIÇ SİRKESİNİN DAHA İYİ TANITMAMIZ LAZIM"

Hekimhan'da Alıç üretiminden  yapılan ve sağlık açısından önemli olan Alıç Sirkesinin de  önemine dikkat çeken Karadağ; "Hekimhan'ımız da biz gelmeden önce alıç sirke üretim atölyesi kurulmuştu. Biz bunu geliştirdik. Türkiye'ye duyurduk, hatta bu bir hafta içerisinde internette alıma sunacağız. alıcsirkehekimhan.com  diye girildiği zaman sirkeye rahatlıkla kavuşacaklar. Bunu sadece sirke olarak düşünmemek lazım. Bütün hastalıklara, damar sertliğine, şekere, kalbe çok iyi geldiğini de söyleyelim.  Bizim bunu daha çok tanıtıp, daha çok anlatmamız lazım" diye belirtti.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler