Malatya da Çiftçiler Destek Bekliyor

Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini, yaş kayısı ihtiyacının ise yüzde 20’sini karşılayan Malatya'nın bazı bölgelerinde zirai don nedeniyle kayısı ağaçları zarar gördü. Geçtiğimiz kayısı ağaçlarının yüzde 95’inin etkilendiği ilde yeni don vakası üreticileri yine kara kara düşündürmeye başladı.

Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini, yaş kayısı ihtiyacının ise yüzde 20’sini karşılayan Malatya'nın bazı bölgelerinde zirai don nedeniyle kayısı ağaçları zarar gördü. Geçtiğimiz kayısı ağaçlarının yüzde 95’inin etkilendiği ilde yeni don vakası üreticileri yine kara kara düşündürmeye başladı.
 
Türkiye Değişim Partisi Yeşilyurt İlce Başkanı Ömer Yıldız Akcadağ ilçesine bağlı ancar Mahallesi’nde kayısı ağaçları don olayından etkilenen kayısı üreticilerini ziyaret ederek bahçede incelemelerde bulundu.
İlce Başkanı yıldız, burada yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde etkili olan soğuk hava nedeniyle ilin bazı bölgelerinde kayısı ağaçlarında ciddi hasar meydana geldiğini belirtti. Yıldız, şöyle devam etti: “Don nedeniyle Akçadağ, Darende, Doğanşehir, Hekimhan,Dilek ve Bahri mahalleleri ile Battalgazi’nin bazı bölgelerinde kayısı ağaçları dondan etkilendi. Üreticilerimiz bu bilgileri veriyor. Geçtiğimiz yıl da kayısı ağaçlarının yüzde 95’i yanmıştı. Malatya’nın ekonomisi çöktü. Çiftçi ve üreticiler açlığa mahkum edildi. Dolayısıyla bu yıl yine benzer bir manzarayla karşılaşılması kara kara düşündürüyor. Nasıl bir çıkış bulacaklarını düşünüyorlar” dedi.
 
KAYISI GEÇEN YIL DA YANDI AMA ÜRETİCİYE DESTEK OLUNMADI
 
Ömer Yıldız, geçtiğimiz yıl da kayısı ağaçlarının yüzde 95’inin zarar görmesine karşın çiftçilere destek olunmadığını anımsattı. Üreticilerin sorunlarıyla baş başa bırakıldığını ifade eden Yıdız, “Geçtiğimiz yıl 31 Mart’ta yine böyle bir manzarayla karşılaşmıştık. Geçen yıldan bu yana hiçbir destek verilmedi. Çiftçiye destek vermezseniz ekonomiyi ayağa kaldıramazsınız. Bir tek kuruş çiftçinin cebine katkı sunulmadı. Kayısının yanmayacağına dair bir garanti yok. Bu yıl yine kayısı dondan etkilendi. Yetkililer yine hasar tespiti yaparak diyecekler ki ‘Yok başbakana götürdük, Ankara’ya taşıdık’ diyecekler ama sonu gelmeyecek. Geçtiğimiz yıl biz bunu gördük. Dönüm başına alan bazlı desteğin verilmesi gerekiyordu, verilmedi. Bu yıl da destek verileceği inancını taşımıyoruz. Biz yine de çiftçilerin adına sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Hasar tespitini zaten üreticiler kendi yapabilir. Gözle direk bakıldığında zaten belli oluyor. Bunu zor göstermeye çalışmak süre kazanma ve çiftçiyi oyalama taktiğidir” diye konuştu.
Üreticilerin don riskine karşı TARSİM’e sigorta yaptırdığını da anlatan Yıldız, “Geçtiğimiz yıl yaklaşık üreticilerin yüzde 40’ı don sigortası yaptırmıştı. Bu yıl da sigorta işlemleri alındı. Ancak sigorta pirim oranları yüzde 50 oranında artmış görünüyor. Geçen yıla göre yüzde 50 daha fazla para ödemek zorunda kaldığı görülüyor. Zaten para kazanamayan üretici nasıl sigorta pirimini ödeyecek. TARSİM’in bir an önce sigorta yaptıranların zararını karşılamak için harekete geçmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Türkiye Değişim Partisi Yeşilyurt İlce Başkanı Ömer Yıldız her zaman sayın Genel Başkanımız Mustafa Sarıgül’ü dediği gibi.Türkiye ekonomisinin canlandıracak en büyük unsurun tarım olduğunu belirterek, tarımda son teknolojiyi uygulayarak, tarımda sanayileşmenin önünü açacaklarını belirterek . Türkiye Değişim Partisi iktidarında çiftçilere ‘’ alım garantisi vereceklerini” belirttiğini her platformda dile getiriyor bizlerde bu durum da tarımın ve çiftçini beklediği destek bizle gelecek diye konuştu

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler