Teknoloji, Bir Tiyatro Sahnesi

Bilgisayar dünyası, gelişimlerini ve yeni teknolojilerini üretirken, geçmişte ya da bilinen ilk verilerini oluşturmaya başladığı tarihten itibaren geçmişini de hatırlatmayı ihmal etmiyor. Yapılan çalışmalar ve yapay zekânın da katkılarıyla oluşturulan istatistikler, bugüne kadar neler yapıldığını anlamamızı sağlarken bundan sonra ne yapmamız gerektiğini de anlamamızı sağlıyor. Tıpkı tiyatro gibi!

 Tiyatro, İnsanı, insana, insanca anlatabilme sanatıdır. Bu tanım, tiyatroda ve sahne sanatları konusunda uzman kişilerin yaptığı bir tanımdır. Tiyatroya gittiğinizde sahnede rol yapan bir ya da birkaç kişi, insanın yani seyircilerin ya da insanlığın neler yaptığını ona kendi dilleri ile anlatabilmeyi ve düşündürebilmeyi amaçlamıştır.

Teknoloji gelişmelerini takip ettikçe, gelişen yeni sistemler kendi verilerini oluşturmaya devam ediyor. İnsan hayatını kolaylaştırma amacı, biraz daha kendini geliştirerek insanın çevresel faktörlerini de düzenlemeyi hedeflemiştir. İnsanın hayatını daha rahat yaşaması, onun çevresel faktörlerinin ve yaşamak için gereken ihtiyaçlarının da karşılanmasını zorunluluk haline getirmektedir. İnsanlık, tabiatı gereği doğasız yaşayamaz. Su, toprak ve hava, bir yaşamın olmazsa olmazları arasındadır. İnsanlık tarihinin başladığı günden bugüne kadar insan, yaşadığı dünyada, bu 3 temel unsurdan faydalanarak yaşamını devam ettirmiştir. Ancak bu devamlılık zamanla birçok dezavantajı da beraberinde getirmiştir. Hava kirliliği, betonlaşma ve üretim atıklarının oluşturduğu zarar, yaşadığımız dünyada iklim değişikliğini ortaya çıkartmıştır. Milenyum çağı ile birlikte bu konu üzerinde ulusal ve uluslararası geniş çaplı çok ciddi çalışmalar yapılmakta ve önlem alınmaya çalışılmaktadır. Yapılacak çalışmalarda ve alınacak önlemlerde, insana en büyük yardımı yine teknoloji ve bilgisayarlar yapacaktır.

Teknoloji, milenyum çağı ile birlikte topladığı verilerini, istatistiksel olarak derleme imkânı sağlamış ve zaman içerisinde yaşadığımız dünyanın nasıl bir değişim geçirerek zarar gördüğünü tüm insanlığa göstermiştir. Bu zararın etkilerini azaltma yöntemlerini ve problemin çözüm önerilerini de yine geçmişte oluşturduğu veriler ile bize sunmuştur. Her sistem bin ağaç demektir. Ormanları ve Doğayı korumak öncelikle ağaçlandırmayı hızlandırarak başlar. Mümkün olduğu kadar elektronik sistemlere dönerek kâğıt ve plastik üretimini azaltmak, alternatif enerjiler ile fosil yakıt kullanımını azaltarak sera gazı vb. zararlı gazların doğaya salınımını yok etmek öncelikli çözümler arasındadır. Daha sonra da verilen zarar neticesinde kaybolan doğayı yerine getirmek yine teknolojik imkânları kullanarak daha hızlı olacaktır. 

Teknoloji, hayatımızı, tıpkı bir tiyatro sahnesinde trajedi seyreder gibi bize sunmuştur ve sunmaya devam edecektir. Daha yaşanabilir bir dünya için daha fazla dikkat, daha çok teknoloji ve daha çok ağaç dikilmesi öncelikli görevlerimizdir. Aşağıda Malatya’nın 1985 yılından itibaren günümüze kadar yaşadığı değişim süreci teknoloji marifeti ile gösterilmektedir. Diğer şehirleri ve ülkeleri de aynı sayfadan mouse (iztopu’nu) oynatarak görebilirsiniz. Doğa kendini her zaman yeniler, yeter ki insanlık çevre ve doğanın değerini anlasın.            

1985 ‘den günümüze MALATYA! (Tarayıcınıza Kopyalayın);

https://earth.google.com/web/@38.34555205,38.33019993,1000.37839997a,16334.55888954d,35y,-2.0001472h,4.83387246t,0r/data=CjISMBIgNTQ0MGExNzMxYzI1MTFlYTk0NDM4YmI2ODk0NDUyOTciDG1haW5Ob1JhbmRvbQ

ÖNDER SÖNMEZ

Kaynak: www.malatyacadde.com

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler