Gelincik Tepesine 600 Konut Yapılıyor

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Orduzu bölgesindeki Gelincik Tepesi’nde Malatya için çok önemli bir fırsat oluşturacak ve bu fırsatla birlikte bin 600 konut yapılıyor. Orduzu’da yeni, yaşanabilir bir merkez inşa edilecek. Orduzu, Malatya’nın cazibe merkezlerinden biri haline gelecek” dedi. 
 
Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci ve beraberindekilerle birlikte Malatya 1.Amatör Büyükler Futbol Ligi’nde mücadele eden Orduzuspor Kulübü yönetim, teknik heyet ve futbolcularıyla bir araya geldi. 
 
Orduzuspor Kulübü idarecileri, Orduzu’da bir kısmı yapılan sahanın tamamlanması için AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’tan destek istediler. 
 
AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, Malatya 1.Amatör Büyükler Futbol Ligi’nde mücadele eden Orduzuspor’u takip ettiklerini belirtti.
 
Battalgazi bölgesinde bulunan amatör spor kulüplerine her türlü desteği vermek için gayret gösterdiklerini ifade eden Kahveci, “Onların başarılı olması için elimizden gelen her türlü çabayı sarf ediyoruz. Orduzuspor Kulübü, Orduzu’da gençlerin spor yapmaları için çalışıyor. Bizde bunu görüyor ve destekliyoruz. Kötü alışkanlıklardan uzak durarak, milli ve manevi duygularla bir gençliğin yetişmesi noktasında Orduzuspor’u ve Battalgazi bölgesinde bulunan bütün spor kulüplerini önemsiyoruz” diye konuştu. 
 
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise Orduzu’nun kendileri için çok büyük bir anlam ve mana ifade ettiğini dile getirdi.
 
Güder, 2019’da yapılan seçimlerin ardından Orduzu’ya yapmayı planladıkları çalışmalar üzerinde durduklarını kaydederek, “Orduzu’muza neler katabiliriz diye bir gayret içerisindeyiz. 24 Ocak’ta bir deprem yaşadık. Deprem konutlarının AFAD tarafından yapılması gerekiyordu. Yer seçimi gündeme geldiğinde biz, hiç tereddüt etmeden bu konuların Orduzu’da yapılması gerektiğini ifade ettik. Bizim çalışmalarımız, milletvekillerimizin de destekleriyle şükürler olsun şuan bin 550 konutu Orduzu’muza kazandırıyoruz. Burada imar çalışmalarını yapıyoruz. Çınar’ın bulunmuş olduğu derenin etrafındaki gezi alanını artırarak Orduzu ve Battalgazi’mizin istifadesine sunacağız. Belediye olarak orada ‘Lezzet Vadisi’ni de oluşturmayı düşünüyoruz. İnsanların hem Battalgazi bölgesindeki tarihi eserleri, özellikle Arslantepe’yi ziyaret ettikten sonra istirahat edip, ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir mekan oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. 
 
Orduzuspor’un Malatya 1.Amatör Büyükler Futbol Ligi’nde mücadelesini sürdürdüğünü aktaran Güder, “Belediye olarak hem Battalgazi Belediyespor’umuza hem de Orduzuspor’umuza destek olmaya çalışıyoruz. Battalgazi bölgesinde yaşamış olduğumuz en büyük sıkıntılardan bir tanesi gençlerimizin idmanlarını yapacakları sportif alanların olmayışı. Malatya’mızda sadece Yeşilyurt bölgesinde bir spor kompleksi var. Tüm maçlar ve idmanlar bu bölgede yapılıyor. Yeşilyurt ve Battalgazi sınırında bulunan bir alanda yine spor kompleksimiz yapılacak. İnşallah Battalgazi’mizde oradan istifade edecek. Eski Malatya’mızda da sizlerin desteğiyle harabe haline dönüşen bir sahamız vardı, bunu Gençlik ve Spor Bakanımıza ve Bakan Yardımcımıza ilettik. Eski Malatya’mızdaki sahamızı bakanlığımızın destekleriyle hazır hale getirdik, inşallah önümüzdeki sezonda gençlerimizin orada idmanlarını yaparak, maçlarını oynayabilecekler. Battalgazi’mizde sahaların yapılmasıyla alakalı 20 projeyi sizler vasıtasıyla bakanlığımıza sunduk. Gençlik ve Spor Bakanımız Malatya’mıza teşrif ettiklerinde bunların protokolleri yapılacak. İnşallah 20 tesisimiz Battalgazi’mize, gençlerimize kazandırılacak. 2020’nin sonunda inşallah bu projelerin tamamlanması gayretindeyiz” şeklinde konuştu.
 
Başkan Güder, Orduzu’daki sahayla alakalı ise “Malatya Büyükşehir Belediyesine ait bir alan olması hasebiyle tasarrufun büyükşehirde olduğunu biliyorduk. Tabi ihale yapıldı ama yüzde 50 oranında oradaki soyunma odaları, lavabo, dinlenme alanları, ışıklandırması yapıldı sadece sahanın düzeni kaldı. Kalan kısmın Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılması amacıyla girişimler oldu. Biz, tahsisini büyükşehirden Gençlik ve Spor Bakanlığına yapamadığımız için resmi olarak bakanlığımız burada herhangi bir çalışma yapamıyor. Her ne kadar anıtlar kurulundan çıkarmış olsak dahi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na büyükşehir olarak tahsis yapamıyoruz. Arkadaşlarımızın bir talebi oldu bizde bir çıkış yolu bulmak amacıyla bir araya geldik” dedi. 
 
AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Orduzuspor Kulübü yetkililerinin istek ve önerilerini dinledikten sonra Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 
 
Bakan Kasapoğlu’nu Malatya’ya davet eden Çalık, “Orduzu, Malatya’mızın daha önce en büyük beldesiydi. Malatya merkeze 3-4 kilometre uzaklıkta ve burası genç nüfusun en yoğun olduğu yer. Fakat gençlerimizin en büyük sorunu burada bir semt sahaları yok. Bakan yardımcımız ile konuştum ve bilgileri verdim. Sizinle de bu konuda görüşelim, gençlerimiz sizin sesinizi duysun istedim. Burada çok güçlü bir gençlik var, hepsi cumhurbaşkanımızı çok seviyorlar. Çok güzel bir gençlik var ve buraya nizami bir saha istiyoruz. Takımımız var. Malatya’mıza gelirseniz semt sahalarımızın protokolünü de yapalım” dedi.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan gerekli sözü alan Çalık’a, Orduzuspor kulübü idarecileri tarafından üzerinde isminin yazılı olduğu 44 numaralı Orduzuspor forması ile kaşkolü hediye edildi. 
 
Orduzu’nun Malatya’nın en güzel ve şirin beldesi olduğunu ifade eden Çalık, “Orduzulu olmak bir ayrıcalık. Orduzu’nun suyunu içtim, ekmeğini yedim ve babamın bahçesinde de çok yoğun bir şekilde ders çalıştım. Üniversite sınavına buradaki bahçemizde hazırlandım. Battalgazi Belediye Başkanımız, AK Parti Battalgazi İlçe Başkanımız, meclis üyelerimiz, muhtarımız, Orduzuspor kulübü idarecileri ve gençlerimizle bir araya geldik. Orduzulu gençlerimiz bizden nizami bir saha istiyor. Bu saha ile ilgili olarak yet temini yapılmış ve süreç başlatılmış. Anıtlar kurulundan izin alınması gerekiyor, bu resmi prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte büyükşehrimizin başlatmış olduğu süreci bakanımızla da görüştük en kısa sürede tamamlamak istiyoruz. Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ‘Orduzu’daki gençlerimize memnuniyetle nizami bir saha kazandırayım, gençlerimizde Malatyaspor ve Türk futbolunun altyapısını oluştursunlar’ dedi. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 
 
Milletvekili Çalık, Orduzu’ya çok özel yatırımların yapıldığını anımsatarak, “Hem Malatya Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu yol ve asfalt çalışmaları hem Battalgazi Belediyemizin yapmış olduğu çok önemli yol ve asfalt çalışmaları, özellikle de Battalgazi Belediye Başkanımızın deprem sonrası talebi Orduzu bölgesinde yeni bir rezerv alanı ilan edildi. Orduzu bölgesindeki Gelincik Tepesi’nde Malatya için çok önemli bir fırsat oluşturacak ve bu fırsatla birlikte bin 600 konut yapılıyor. Orduzu’da yeni, yaşanabilir bir merkez inşa edilecek. Orduzu, Malatya’nın cazibe merkezlerinden biri haline gelecek. Yolarımızla, altyapımızla, okullarımızla, sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı tesislerle Orduzu daha yaşanabilir bir mahalle olacak. Eski belediyemizin olduğu alana da belediye başkanımızın talebi üzerine Gençlik ve Spor Bakanımız ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde bir gençlik merkezi yaptıracağız” dedi.
 
AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, daha sonra yapılması planlanan sahanın alanında incelemede bulunarak, bilgi aldı.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler