Malatya'da Kayısı Hasadı Başlıyor

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, dünya kayısı başkenti Malatya’da 2020 yılı yaş kayısı sezonunun birkaç gün içerisinde başlayacağını belirterek, “2020 yılı yaş kayısı hasat döneminin ülkemize, şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Özcan, hasat sezonunun başlamasına ilişkin yaptığı açıklamada, yaş kayısı hasadıyla beraber özellikle meyve suyu fabrikalarının konsantre ürün, sıkmalık diye adlandırılan ürünün hasat döneminin de başlayacağını kaydetti.

Meyve suyu fabrikalarının önümüzdeki günlerde Malatya’nın çeşitli bölgelerinde istasyonlar kurarak üreticiden ürün almaya başlayacağını ifade eden Özcan, şöyle konuştu:

“Yaş kayısıda elde etiğimiz ürünlerden bir tanesi de meyve suyu fabrikalarının bizden temin ettiği konsantre üründür. Geçen yıl fiyatlarla ilgili bir takım sıkıntılar yaşamıştık. Meyve suyu fabrikaları ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda ürün fiyatını belli bir noktaya getirdik. Özellikle sahada tam anlamıyla istasyonlarını kurmadan böyle bir kriz yaşamadan her yıl üretim maliyetinin arttığını da göz önünde bulundurarak, bu yıl konsantre ürünü temin edecek meyve suyu fabrikalarının çok makul ve anlamlı rakamlarla alıma başlamalarını buradan ifade etmek istiyoruz. Üretim maliyetindeki artışı göz önünde bulundurduğumuz zaman konsantre ürün fiyatının taban fiyat olarak 2 TL‘den başlamasını bekliyoruz. Koronavirüs döneminde meyve suyu fabrikaların da konsantre ürün stoklarının azaldığını ve yaş kayısı üretimi yapan diğer illerde de bu yıl üretim kapasitesinin çok düşük olduğu biliyoruz. Kayseri, Niğde, Nevşehir, Karaman ve Isparta gibi illerimizde yaş kayısı üretimi yok denecek kadar az. Dolayısı ile konsantre ürünün, kayısının büyük bir bölümünü Malatya’dan temin edecekler.”

Özcan, meyve suyu fabrikalarının da üreticinin karşısına iyi fiyatlarla çıkması gerektiğini kaydederek, “Bu yıl özellikle üretim maliyetlerindeki artışı ve rekoltedeki düşüşün de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Fiyatların da 2 TL’den açıklanarak yukarıya doğru tırmanmasını bekliyoruz” dedi.

 Meyve suyu fabrika sahiplerinin Malatya Ticaret Borsasının tavsiyelerine uyması halinde hem üreticinin mutlu olacağını hem de fabrika sahiplerinin sıkmalık kayısı ürünlerini temin edeceklerini söyleyen Özcan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Aksi takdirde düşük fiyatta Malatya üreticisinin karşısına gelirlerse geçen yıl yaptığımız gibi bu yıl da üreticiyi örgütleyip hak edilen değere gelene kadar onlara ucuz ürün satmayı düşünmüyoruz. Yaptığımız açıklamayı 50 bin aile ve 800 bin nüfuslu bir şehrin Ticaret Borsası olarak üreticinin hakkını ve hukukunu korumakla da sorumlu olduğumuz bir kurum olarak dikkate alınacağını düşünüyorum.” dedi.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler