Milletvekili Çalık’tan 6.Bölge Teşvik Müjdesi

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Cazibe Merkezleri içerisinde Malatya’nın da içerisinde bulunduğu 24 ilimizde özel 6.Bölge Teşvikleri uygulandı. Aralık 2021 sonrası yeniden 6.Teşvik Bölgesi’nden devam etmesi için görüşmelerimizi yaptık. Cazibe Merkezlerimizin devam edeceği bilgisini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Cazibe Merkezleri içerisinde Malatya’nın da içerisinde bulunduğu 24 ilimizde özel 6.Bölge Teşvikleri uygulandı. Aralık 2021 sonrası yeniden 6.Teşvik Bölgesi’nden devam etmesi için görüşmelerimizi yaptık. Cazibe Merkezlerimizin devam edeceği bilgisini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve partililerle birlikte Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Muharrem Poyraz, “Son dönemlerde yaşanan ekonomik gelişmelere baktığımızda ihracat rakamlarında rekorlara imza atan ve pandemi sürecindeki fırsatı en iyi şekilde değerlendiren ülkemizin karşılaştığı bu durum ekonomik verilerle örtüşmemektedir. Spekülatif ataklara maruz kalan Türkiye ekonomisinin bu hassas süreci dün olduğu gibi bugünde bertaraf edeceğine inancımız tamdır. Üretim odaklı çalışmalarımızın meyvelerini her alanda gördüğümüz bu dönemde güven veren söylemlerimizi artırmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise “1, 2 ve 3.Organize Sanayi Bölgeleri ile diğer küçük sanayilerimiz bizim bölgemizde bulunuyor. Haliyle işadamları, üretici ve sanayicilerimizle sık sık bir araya geliyoruz. Dönem dönem istişarelerde bulunuyoruz. Her zaman yanlarında olduğumuzu, destek verdiğimizi, üzerimize düşen çalışmalarla ilgili birlikte hareket edeceğimizi söylüyoruz” dedi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, MÜSİAD’ın Türkiye genelinde ekonominin omurgasını oluşturduğunu ifade etti.

Milletvekili Çalık, MÜSİAD’ın kurulduğundan buyana Türkiye’nin ve Malatya’nın ekonomisine ciddi katkılar sunduğuna dikkat çekerek, sağlıklı bir iletişimle hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımlarına devam ettiğini belirtti.

“EMİN ADIMLARLA YOLUMUZA DEVAM ETTİK”
Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini dile getiren Çalık, “Geçmiş olduğumuz bu zor dönemin sebebi ekonomik süreçlerden önce nereden, nasıl geldik bir bakmak lazım. Kovid-19 salgını bütün dünyayı sarmaladı. Bütün dünyanın almış olduğu tedbirler, ekonomisini direkt etkiledi. Cumhurbaşkanımız, 2008’deki küresel krizde ‘Türkiye’yi teğet geçecek’ dediği zaman muhalefet başta olmak üzere herkesin beklediği ‘Nasıl teğet geçecek?’ dedikleri bir dönemi yaşadık. O dönemde dünyada yaşanan küresel kriz Türkiye’yi teğet geçti. Biz büyümeye ve emin adımlarla yolumuza yürümeye devam ettik. 2013 yılında IMF’ye olan borçlar sıfırlandı, üçüncü havalimanı yapıldı, köprü bütün projelerimizi hayata geçirmek üzere emin adımlarla ilerledik” dedi.

“DARBE GİRİŞİMLERİ VE TERÖRLE MÜCADELE EDERKEN, EKONOMİYİ SAĞLIKLI YÖNETTİK”

Milletvekili Çalık, Türkiye’nin 20 yıldır darbe girişimleri ve terör örgütleriyle mücadele ederken, büyümesini de sürdürdüğünü ifade ederek, şunları söyledi:
“20 yıldır Türkiye’nin yaşamış olduğu süreç, Malatya tabiriyle pişmiş tavuğun başına gelmeyenler bizim başımıza geldi. Bir taraftan darbe girişimleri, bir taraftan terör örgütleri, bir taraftan uluslararası bağlantılar Türkiye’nin mücadele ettiği alanlar haline geldi. Hem dış politikada hem ulusal iç politikada maalesef yaşamış olduğumuz süreç bizim mücadele alanlarımız haline geldi. Bunu yaparken, çok sağlıklı bir ekonomik süreci yönettik. 15 Temmuz 2016’da yaşanılan FETÖ terör örgütünün darbe girişimi de dahil olmak üzere; hem işgal girişimi hem terör saldırısı hem de darbe girişimi olmasına rağmen Türkiye oradan da sapasağlam çıktı. Bunları yaşarken de karşı karşıya kaldığımız ekonomik krizlerin içine düşmeden üstesinden geldik.”

“KOVİD-19 SÜRECİNİ EN İYİ YÖNETEN ÜLKEYİZ”

Kovid-19 salgınının Çin’den başlayıp tüm dünyayı etkisine aldığını ve en sağlıklı süreci Türkiye’nin yönettiğini dile getiren Çalık, “Sağlıkta yapmış olduğumuz yatırımlarla, hastanelerimizle, bir milyon 100 bin sağlık çalışanımızla dünyada Kovid-19 sürecini en iyi yöneten ülke haline geldik. Kovid-19 süreci dahil olmak üzere ekonomimizi dimdik ayakta tuttuk ve tutmaya da devam ediyoruz. Maalesef yapılan saldırılar, spekülatif açıklamalar, yurt dışı bağlantılı söylemler Türkiye’nin üzerinde yapılan istenilen ekonomik darbeleri de hepimizin göz önünde bulundurması gerekiyor. Yapılmak istenen ekonomik darbelere rağmen biz salgınla mücadele esnasında hem üreticilerimize hem esnafımıza hem de en alt gelir grubundaki vatandaşlarımıza çok ciddi sosyal destek verdik. 705,5 milyar destek sağladık. Kovid-19 salgını esnasında bütün dünya sosyal devlet anlayışından taviz verirken, biz vatandaşımıza, esnafımıza, vatandaşımıza, ihracatçımıza ve sanayicilerimize destek verdik, vermeye de devam ediyoruz. Üretimimiz ve ihracat rakamlarımız artarak devam ediyor. Kovid-19 döneminde bütün dünyanın büyüme rakamlarına bakıldığında, Türkiye’nin büyüme rakamlarının takdire şayan olduğunu söylüyoruz” diye konuştu.

“VATANDAŞIMIZA HER ZAMAN DESTEK VERDİK, VERMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ”

Milletvekili Çalık, Kovid-19 ve darbe girişimlerinin yanı sıra yaşanılan afetlerde de vatandaşın, esnafın, üreticinin ve sanayicinin yanında olduklarını belirtti.
24 Ocak 2020’de yaşanan deprem sonrası Malatya’da deprem yaralarını hızlı bir şekilde sardıklarını kaydeden Çalık, “2,5 milyar TL ile Malatya’da deprem konutlarımızı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Vatandaşlarımızı konutlarına kavuştururken, Malatya ekonomisine de katkıda bulunuyoruz. Ayrıca, diğer illerimizde meydana gelen afetlerle de mücadele ettik. Deprem, sel, yangınlarla mücadele ederken bir taraftan da Biden ve dostlarının Türkiye üzerinde oynamış olduğu oyunlarla mücadelemizi sürdürdük. Bir taraftan şeytan taşladık bir taraftan tavaf ettik” ifadelerini kullandı.

“YENİ DESTEKLER AÇIKLANACAK”

Milletvekili Çalık, asgari ücretle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, çalışanları rahatlatacak asgari ücreti vermek istediklerini, bunun yanında işverenlere de destek vermenin en büyük hedefleri olduğunu kaydetti. Çalık, “Önümüzdeki günlerde istihdam konusunda yeni destek paketleri açıklanacak. Özellikle Küçük ve Orta ölçekli işletmelerimize yani KOBİ’lerimize yönelik 50 çalışanın altında olan firmalarımıza her yeni istihdam için 100 bin liraya kadar, kredi garanti fonu kefaletiyle krediye erişim imkanı sağlanacak. Yeni istihdam yapacak işletmelerimize faizsiz kredi imkanı verilecek. Hem üretim, hem istihdam artışı olacak” diye konuştu.

“6.BÖLGE TEŞVİKİNİN DEVAM ETMESİ İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZİ YAPTIK”

Çalık, Malatya ekonomisinin can damarını oluşturan kayısıda erişilen ihracat rakamlarının çok önemli ve kıymetli olduğunu da dile getirdi.
Sanayicilere müjde de veren Çalık, şunları söyledi:
“6.Teşvik Bölge destekleri 2020’de sona ermiş ama yaptığımız görüşmelerle 2021 yılının Aralık ayına kadar uzatılmıştı. Yatırım yapmak isteyenlerin desteklerin devamını beklediklerini biliyoruz. Teşvikte normalde 4.bölgedeyiz. Cazibe Merkezleri içerisinde Malatya’nın da içerisinde bulunduğu 24 ilimizde özel 6.Bölge Teşvikleri uygulandı. Aralık 2021 sonrası yeniden 6.Teşvik Bölgesi’nden devam etmesi için görüşmelerimizi yaptık. Cazibe Merkezlerimizin devam edeceği bilgisini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.”

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler